Home Φοιτητές Πρόγραμμα Φοιτητών

Who's Online

Έχουμε 105 επισκέπτες συνδεδεμένους
Διαφήμιση
Πρόγραμμα Φοιτητών PDF Εκτύπωση E-mail

Υπεύθυνος επιστημονικής εκπαίδευσης

Επ. καθηγητής Ν. Πανουλής

 

 

BMAIEYTIKH KAI ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

 

 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΦΟΙΤΗΤΩΝ  

ΔΕΥΤΕΡΑ

11.00-12.00

12.00-13.00

Συγγενείς ανωμαλίες του γεννητικού συστήματος

Εμβρυολογία του γεννητικού συστήματος

κ. Καθηγητής

κ. Βλάχος

ΤΡΙΤΗ

11.30-12.30

12.30-13.30

Ιστορικό και γυναικολογική εξέταση

Διάγνωση και παρακολούθηση της κύησης

κ. Βραχνής

κ. Αραβαντινός

ΤΕΤΑΡΤΗ

10.00-11.00

11.00-12.00

Παραλαβή επιτόκου και παρακολούθηση τοκετού

Αναιμίες στη κύηση

κ. Χασιάκος

κ. Βραχνής 

ΠΕΜΠΤΗ

11.30-12.30

12.30-13.30

Στάση- σχήμα- προβολή και θέση του εμβρύου

Μηχανισμός τοκετού

κ. Πανουλής

κ. Πανουλής

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 

10.00-11.00

11.00-12.00

 

Εμβρυοπλακουντιακή μονάδα

Πλακούντας- Ανωμαλίες πλακούντα

 

κ. Πανουλής

κ. Πανουλής

ΔΕΥΤΕΡΑ

11.00-12.00

12.00-13.00

Τοκετός ισχιακής προβολής

Λοχεία και παθολογία της λοχείας

κ. Δενδρινός

κ. Πανουλής

ΤΡΙΤΗ

11.30-12.30

12.30-13.30

Τροφοβλαστική νόσος- Υπερέμεση της κύησης

Προβλήματα νεογνών- Κακώσεις στον τοκετό

 

κ. Βιτωράτος

κα Ηλιοδρομίτη

ΤΕΤΑΡΤΗ

10.00-11.00

11.00-12.00

 

Τοξιναιμία της κύησης

     «                     «              

 

καθ. κ. Παπαδιάς

καθ. κ. Παπαδιάς

 

ΠΕΜΠΤΗ

11.30-12.30

12.30-13.30

Έκτοπη κύηση

Kύηση και θυρεοειδοπάθειες

κ. Αραβαντινός

κ. Μαστοράκος

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

10.00-11.00

11.00-12.00

Ανοσολογία της κύησης

Αποβολές και καθ’έξιν αποβολές

κ. Δενδρινός

κ. Δενδρινός

ΔΕΥΤΕΡΑ

11.00-12.00

12.00-13.00

 

Διαβήτης στην κύηση

Επιπλοκές στη κύηση

 

κ. Βιτωράτος

κ. Αραβαντινός

 

ΤΡΙΤΗ

11.30-12.30

12.30-13.30

Ενδοκρινοπάθειες και εφηβεία

Κυτταρολογία στη Γυναικολογία

κ. Λαμπρινουδάκη

κ. Πολίτη

ΤΕΤΑΡΤΗ

10.00-11.00

11.00-12.00

Προγεννητικός έλεγχος

   «                     «

καθ. Μπότσης

καθ. Μπότσης

 

ΠΕΜΠΤΗ

11.30-12.30

12.30-13.30

Αιμορραγίες 1ου, 2ου και 3ου τριμήνου κύησης

Ανάνηψη νεογνού

κ. Γρηγορίου

κα Ιακωβίδου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

10.00-11.00

11.00-12.00

Καλοήθεις παθήσεις της μήτρας

Βιοχημικοί δείκτες χρωματοσωματικών ανωμαλιών

κ. Σαλάκος

κ. Ρίζος

ΔΕΥΤΕΡΑ

11.00-12.00

12.00-13.00

Ενδοεπιθηλιακές νεοπλασίες- Κολποσκόπηση

Καρκίνος ενδομητρίου

κ. Σαλάκος

κ. Φωτίου

ΤΡΙΤΗ

11.30-12.30

12.30-13.30

Καρκίνος αιδοίου- κόλπου

Φλεγμονές κόλπου- τραχήλου- εξαρτημάτων

κ. Σαλάκος

κ. Λιάπης

ΤΕΤΑΡΤΗ

10.00-11.00

11.00-12.00

 

Καρκίνος τραχήλου της μήτρας

Αντισύλληψη- Σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα

 

κ. Φωτίου

κ. Σαλάκος

 

ΠΕΜΠΤΗ

11.30-12.30

12.30-13.30

 

Νεογνικές λοιμώξεις

Γυναικολογικές λοιμώξεις

 

Καθ. κα Μαλαμίτση

κα Κουσκούνη

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

10.00-11.00

11.00-12.00

 

Ογκοι ωοθηκών

Ενδομητρίωση

 

κ. Φωτίου

κ. Βλάχος

 

ΔΕΥΤΕΡΑ

11.00-12.00

12.00-13.00

 Λοιμώξεις στη κύηση

Οξυμετρία- Καρδιοτοκογραφία

 

κ. Βραχνής

κ. Βραχνής

ΤΡΙΤΗ

11.30-12.30

12.30-13.30

Αμηνόρροια

Φυσιολογία του κύκλου και λειτουργικές αιμορραγ.

κ. Δεληγεώρογλου

κ. Δεληγεώρογλου


 

ΤΕΤΑΡΤΗ

10.00-11.00

11.00-12.00

Βασική διερεύνηση υπογονιμότητας

Ανδρικός παράγοντας στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή

 

κ. Βλάχος

κα. Μπάκα

 

ΠΕΜΠΤΗ

11.30-12.30

12.30-13.30

 

Υποβοηθούμενη αναπαραγωγή

Εργαστηριακές μέθοδοι στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή                      

 

κ. Βάκας

κα Τζανακάκη

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

10.00-11.00


11.00-12.00

Γυναικολογικά προβλήματα στη παιδική και εφηβική ηλικία

 

Διαταραχές του φύλου. Ερμαφροδιτισμός

κ. Δεληγεώρογλου

κ. Δεληγεώρολγου

ΔΕΥΤΕΡΑ

11.0012.00-12.00-13.00

Κλιμακτήριος-Εμμηνόπαυση

κα. Λαμπρινουδάκη

κα. Λαμπρινουδάκη

ΤΡΙΤΗ

11.30-12.30

12.30-13.30

 

Ορμονική θεραπεία και καρδιαγγειακά νοσήματα

Χαλάρωση πυελικού εδάφους

 

κ. Οικονόμου

κ. Λιάπης

 

ΤΕΤΑΡΤΗ

10.00-11.00

11.00-12.00

Πρόωρος τοκετός- Χοριοαμνιονίτιδα

Σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών

κ. Βραχνής

κ. Γρηγορίου

ΠΕΜΠΤΗ

11.30-12.30

12.30-13.30

Αναισθησία- Αναλγησία στη κύηση

Ενδομήτρια καθυστέρηση ανάπτυξης του εμβρύου

κα Φασουλάκη

κ. Αραβαντινός

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

10.00-11.00

11.00-12.00

Παθολογική ανατομική στη γυναικολογία

Παθήσεις μαστού

κα Παφίτη

κ. Φωτίου

ΔΕΥΤΕΡΑ

11.00-12.00

12.00-13.00

 

Αιματολογικά προβλήματα στη κύηση

Οικογενειακός προγραμματισμός

 

κα Νταλαμάγκα

κ. Σαλάκος

 

ΤΡΙΤΗ

11.30-12.30

12.30-13.30

Χειρουργικά προβλήματα στην κύηση

Μαιευτικές επεμβάσεις

καθ. Σμυρνιώτης

κ. Βραχνής

ΤΕΤΑΡΤΗ

10.00-11.00

11.00-12.00

Προεγχειρητικός έλεγχος και μετεγχειρητική αγωγή

Nεογνικός ίκτερος

κ. Λιάπης

κ. Μπούτσικου

ΠΕΜΠΤΗ

11.30-12.30

12.30-13.30

Πρώϊμη ήβη

Ακτινοθεραπεία στη γυναικολογική ογκολογία

κ. Δεληγεώρογλου

κ. Κούβαρης

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

10.00-11.00

11.00-12.00

Μετεμμηνοπαυσιακή οστεοπόρωση

Ενδοσκόπηση στη γυναικολογία

κ. Λαμπρινουδάκη

κ. Βλάχος

 
 
Διαφήμιση
Διαφήμιση